Kayıt – madalyonun öteki yüzü


– Kayıt için bilgi almaya gelmiştik.
– Ön kaydınız vardı di mi?
– Nasıl?
– Yani çocuğunuzun doğduğu yıl bize isminizi yazdırmış olmanız gerekliydi. Malesef önümüzdeki 4 yıl için kontenjanımız dolu.
– Hmmm. Biz düşünemedik onu. Zaten 2,5 yaşında şu anda.
– Ben ilkokul için bilgilerinizi alayım, olmaz ya bir boşalma olursa sizi 15. yedek olarak yazalım.
– Şey peki. Ne gerekiyor?
– Şimdi biz bir ön görüşme yapacağız. çocuk burada değil mi? Sonra rehberlik servisimiz ve sınıf öğretmeni onu çapraz sorgulamaya alacak, son olarak da topluluk içindeki davranışlarını incelemek üzere onu gözlem sınıfında değerlendireceğiz. Orada PDS sistemimize göre, ekip çalışmasına yatkınlık, liderlik vasıfları, gruba uyum, haklarını savunma gibi başlıklarda çocuğunuza puan verilecek. Tüm bu üç aşamayı geçmesi halinde onu yedeklere yazabiliriz.
– PDS?
– Performans Değerlendirme Sistemi. Biliyorsunuz biz Montessorri, High Scope, PiVayPi (Primary Years Programme) ve Gems metodlarının en güzel yanlarını alarak BYOM (BiVayOEm) diye bir yöntem geliştirdik. Patenti bize ait bu sistemin bel kemiklerinden biri de PDS’miz.Bu sistem sayesinde SBS’de ve ÖSS’de %100 başarı garanti. Zaten bu kapıdan giren çocuk, üniversiteden mezun olana kadar kurumlarımızda eğitim görebiliyor. Hatta üniversite biterken holding şirketlerimizde işlerini bile garantiliyoruz diyebilirim.
Bi Vay O Em anladım. Uluslararası tanınan  bir sistem herhalde. Açılımı Build Your Own Method filan mı? Öyle bir şey duymuştum çocuğa özel eğitim; çoklu zeka yöntemi gibi.
– Evet yaklaştınız, Biz Yaptık Oldu Metodu diyebiliriz. Artık mülakata başlasak mı? Evet yavrucuğum söyle bakalım bunca aday varken seni neden tercih edelim?
– Balon. Mavi balon.
– En sevmediğin özelliğin?
– Anne gidelimmmm. Balon al bana. Mavi balon.
– Biz gidelim çocuk sıkıldı.
– Üzgünüm bu aşamada mülakata gelen çocukların en kötü ihtimalle 25. soruya gelmeleri lazımdı. Sizden önce çıkan çocuk DNA’nın açılımını, insanda kaç çift kromozom olduğunu sular seller gibi anlattı, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezbere okudu, hatta bir kıta da kendinden eklemiş. Bu şartlar altında biz çocuğunuza faydalı olamayacağız!
-Ha sorun onda değil sizde yani.
-Efendim?
-Zzzzt Erenköy

 

10 thoughts on “Kayıt – madalyonun öteki yüzü

  1. Ne bu şimdi?Yani ben torunumu sizin okulunuza gönderemiyecek miyim?Bana bir ayrıcalık yapsanız,lütfeeennn…

    • Neyse ki aranınca anne-babanın da okulun da makulu bulunuyor! Belki bir gün sayıları çoğalır.
      Tam yazının üstüne bugün bir veli geldi,Çok da tatlı bir kadın. Yazdırmak istediği ilkokulun mülakatı var diye çocuğunu erken aldı. Özel kıyafet getirmiş, deri ceket filan giydirdi. Saçları jöleledi, parfüm sıktı, mülakata gitti. O kadar yakışıklı oldu ki. Devir imaj devri tabi. Kendisi de fön çektirmiş, giyinmiş-süslenmiş. Halimden utandım. Okulun ilk günü küçülmüş üniformasıyla kuzucuğum geldi aklıma.

  2. valla tam üstüne basmışsınız. oğlum için okul bakıyoruz, diyaloglar, doluluk, okulların havası cakası neredeyse böyle. okurken kahkahayı bastım haliyle…..
    Ankara da kreşte bizimkiler ama vallahi de billahide sadece mutlu ve karnı doymuş, uykusunu almış, kazasız belasız akşamı bulmuş olmalarından başka kreşlerinden talebim yok ama kreşleri de tam tersi bizimkileri astronot yapmaya çalışıyolar. Neden bu hırs çözebilmiş değiliz? Neredeyse kreşe daha az eğitim verin diye baskı yapıcaz o haldeyiz.

  3. 🙂 Çok güldümmmm 🙂 🙂 🙂 Ama benim artık gelip sizi ziyaret etmem lazım,bu yazılanlardan sonra bir merak kapladı ki içimi anlatamam.Seneye kızımı anaokuluna yazdırıp yazdırmama soruma en iyi yanıtı senin vereceğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s