Formumu Yogaya Borçlu Değilim…


..bu gidişle de olamayacağım.

Dün eve dönerken radyo dinliyorum, diyor ki:

“Victoria’s Secret’ın dünyaca ünlü mankenlerinden Miranda Kerr, bir yandan formunu korumak için çabalarken diğer yandan geçtiğimiz ocak ayında dünyaya gelen minik oğlu Flynn ile ilgileniyor. Yaklaşık 10 yıldır düzenli olarak yoga yapan ve “Formumu yogaya borçluyum” diyen güzel manken, spor çıkışı oğlunu dolaştırırken görüntülendi.”

Güldüm.

Bayramdan hemen önce annemle babam kan tahlili yaptıracaklarını söylediler. Bir sene önce, hatırlayan hatırlar, çeşitli şikayetlerim sonrası doktor doktor dolaşmış, yapılan tahlillerde demirim düşük bulunmuş ancak sebebi bir kara delik olarak kalmıştı.Zaten bir noktadan sonra, naz yaptığıma karar verip, sebebini daha fazla kurcalamamış, demir hapları eşliğinde besiye alınmıştım.

Acep ne olmuş demirim, hemoglobinim diye ben de annemlerin peşine takıldım. Sabah 3-5 tüp kanımı verdim, akşam üstü sonuçlar için babamı aradım. Demirim, demir bağlamam hepsi süper normal seviyelerini bulmuşlar. Kendimle gurur duydum. Yediğimle, içtiğimle, yaptığımla…

Yaptığım derken, ben 3,5 senedir filan bir siteye üyeyim. www.ayrasehri.com

Kişisel gelişimle ilgileniyorsanız mutlaka Aykut Oğut‘un yazdığı Evrenden Torpilim Var‘a rastlamışsınızdır.Ben o kitabı o kadar sevdim ki, Aykut ve karısı Esra’nın aynı düşünce yapısındaki insanları bir araya topladıkları siteye de üye oldum. Yani ayra şehri’ne. Her hafta oradan sorularımıza verdikleri cevaplardan oluşan, bülten adı verilen yarım saatlik videolarını seyrediyor, bir nevi kendimi terapiye alıyorum. Sitede ayrıca bir de yoga kısmı var. Esra kundalini yoga konusunda dünyadaki sayılı isimlerden. Buradan üyelere türlü yoga videolarını ya da meditasyonları da paylaşıyor. İtiraf edeyim, hayatımın hiç bir döneminde düzenli spor yapmayan biri olarak, yoga kısmına hiç bulaşmamıştım. Ama meditasyonları bizzat uyguladım. Mesela “kan temizleme meditasyonu”. 11 dakika boyunca çılgınca ve belli bir esneme hareketi yaparak nefes alıp veriyorsun. Bunu 40 gün boyunca uyguluyorsun. Söylenene göre bu şekilde oksijen kana yoğun şekilde ulaşıyor ve yapılanmasına yardımcı oluyormuş. Ben kanımda problem çıkınca bu meditasyonu yapmaya başladım. Tabi diğer tıbbi destekler yanında. Açıkçası kan değerlerim düzene girince-ki bir sene önce de aynı ilaç tedavisini uygulamama rağmen demirimi yükseltememiştik.- dedim ki “Yaşasın Kan Temizleme Meditasyonu”!

Neşe içinde eve döndüm. Akşam saat 10’a doğru annem bize geldi. Elinde rapor kağıdım, suratı allak bullak. Dokunsan ağlayacak. “Esra” dedi “demirin iyi ama CK diye bir değerin üst sınırı 180 olması gerekirken seninki 4566. Hemen amcanı aradık. Nöromasküler sisteminle ilgiliymiş. ‘Çok ciddi bir şey. Kas erimesi, kalp krizi, böbreklerde sorun gibi ciddi sorunlara sebep olabilir. Nörolog görmesi lazım’ dedi.” dedi. Haydaaaa.

Bu sefer de nöbetçi nörolog arkadaşım Selgin GB’yi aradım. Son günlerde iğne olup olmadığımı sordu. Cık

Spor ya da aşırı yorucu bir aktivite yapmış mıydım? Evet. Evet. Ben ayraşehrinde sadece meditasyonları yaptığımı söylemiştim ya, o gün ve öncesindeki gün yarımşar saatlik bir ısınma seti var, onu uygulamaya kalktım. Yapılan setler, kalbin inanılmaz kuvvetli atmasına sebep oluyor. Bittiğinde kıpkırmızı bir surata ve ağrıyan kaslara sahip olduğunuz yetmezmiş gibi terden de sucuk gibi oluyorsunuz. Gerçi kendinizi süper hissediyorsunuz, o ayrı. Bu yarım saatlik yoğun temponun ardından, kızlar kırıntı döktükleri için burası değmiş burası değmemiş elektrikli süpürge ile evi süpürmüş üstüne de 1-2 kmlik bir yürüyüş yapmıştım. Velhasıl evet aşırı yorucu bir değil bir kaç aktivite yapmıştım. Hele ki benim gibi spora alışık olmayan bir bünye için “altın vuruş” bile sayılabilir!

Selgin “E bu yüzdendir işte. Korkulacak, kalıcı bir şey yoktur.” dedi.

4-5 gün sonra bir daha baktırdık değerlerime. Düşmüş.

Velhasıl bu benim yoga hayatımın başlamadan sonu oldu.

Sözün özü:

FORMUMU YOGAYA BORÇLU DEĞİLİM! 

Yine de SİZ bana bakmayın, evden yoga yapayım derseniz, ayraşehri’ne uğrayın. Ben fiziki değilse bile manevi formumu oraya borçluyum!

9 thoughts on “Formumu Yogaya Borçlu Değilim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s