Banana Republic


3 sene kadar önce, bir seçim sonrası, kendisi oy kullanmadığı, en temel vatandaşlık vazifesini ifa etmediği halde memleketin ahvaline sayıp söven birisi için, Aytuğ “hem oy verme, hem de at tut” diye söyleniyordu: .

O sıralarda da bizim sitenin genel kurulu var, eski adıyla apartıman toplantısı! Baktım Aytuğ’un bizi temsil etmeye hiç niyeti yok, yukarıdaki cümlesini henüz bitirmişti ki, “hem toplantıya katılıp görüş beyan etme, oy kullanma, hem de boşuna masraf yapıyorlar diye söylen dur .” diye taşı gediğine kodum.

Yan yan gülümsedi. Annemleri ve bizi temsilen toplantıya katılmak zorunda kaldı. 3-4 saat sonra döndüğünde kelimenin gerçek anlamıyla içi ŞİŞMİŞTİ! Aynı lafların dönüp dönüp başka cümlelerle söylendiği, diğerinin söylediğinin dinlenmediği, zaman zaman tansiyonun yükseldiği, hiç bir sonuca varılmayan laf salatası bir toplantı. Toplantının şahlandığı an tiz sesli bir komşumuzun söz alarak “Hepimiz kardeşçe, sevgi içinde, huzur içinde yaşayalım istiyorum. Hepinizi çok seviyorum” temennisini dile getirdikten sadece 5 dakika sonra, toplantı dağıldığında bu sefer bas bir tonda: “ayy ne sinir insanlar” diye mırıldanırken yakalandığı an olarak hala gülüşme konumuzdur!

Nasıl denk getirdi bilmiyorum Aytuğ sonraki genel kurullarda hep yurtdışında filandı. Bir sonraki senekine annem katıldı. O da neredeyse 1 güne yayılmış, gerilimin tavan yaptığı bir toplantıymış.

O sene seçilen yönetim, eve durmadan tutanaklar yollayıp, eskileri kötüleyip, sitede köklü değişikliklere gitti. Önce sağ sol lüzumsuz yere yenilendi, sonra toplu kullanım alanlarının kuralları değişti…Güya bunların hepsi sitemizi kardeşçe, huzur içinde ve olabilecek en az masrafla yaşanabilecek bir yer haline getirmek içindi.

Bu seneki genel kurul en kanlısıydı! İlk önce mevcut yönetimi devirmek için gizli lobi faaliyetleri yürütüldü. Evlere, çocuklar tarafından, gizli gizli mevcut yönetimin foyasının döken yazılar gönderildi.

Mevcut yönetimin eli armut toplamadı. Onlar da güvenlik elemanlarının imza karşılığı dağıttığı kontra yazılar gönderdiler. Tam neye inanacağımızı şaşırmıştık ki, yeni genel kurul yeri olaraktan yakınlardaki bir nikah dairesi belirlendi. “Allah allah, sitenin toplantı odası dururken, neden acaba?” demeye kalmadı, “aaa salonda nikah varmış, toplantı iptal” yazısı geldi. Nikah dairesinde, nikah olması kadar doğal birşey olamazdı.

İptal olan toplantıdan 1 hafta sonra, sivil polisler nezaretinde sitenin toplantı odasında, tüm güne yayılmış, havada küfürlerin ve tehditlerin uçuştuğu, masa altından silah uçlarının gösterildiği,  bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya BABAM ve ANNEM ittifak oluşturarak katıldı. Toplantı bitiminde apartman giriş panolarında şu cümleler yazıyordu: “Bugün, sitemizde 1 yıldır süren İŞGAL SONA ERMİŞTİR! Hepimize hayırlı olsun.”

Darbeci grup, mevcut yönetimi devirmişti.

Ama iş burada bitmemişti. Yeni başkan asansör girişinde güvenlik elemanlarının da içinde bulunduğu eski yönetim tarafından kıstırılmış, tartaklanmış ve tehdit edilmişti. Aleyhte oy verenler, uyduruk gerekçelerle mahkemeye verilmiş, biz site sakinlerine de yeni seçilenlerin hileyle seçildiği, seçimin geçersiz olduğuna, tek iktidarın kendileri olduğuna ilişkin yeni yazılar gönderilmişti!

Yeni yönetim kurulumuz öyle kuru tehdite pabuç bırakacak gibi değildi. Hemen eski yönetimin kendi elemanı gibi kullandığı güvenlikçiler işten çıkarıldı, eski yönetimin kardeşine site içinde bila bedel tahsis ettiği emlak ofisi kapatıldı, askeriyeden emekli bir site müdürü başa getirildi ve tek tek her sakinin ikamet bilgileri muhtar ve site yönetimi işbirliğiyle toparlanmaya başladı.

Anlattıklarımda fazla yok eksik var, sizi temin ederim.

Bizim Muz Cumhuriyetini niye mi anlatıyorum?

Geçen amcam gelmiş, kapıda durdurup, kimlik alıp, boynuna ziyaretçi kartı vermişler! Neyse ki amcam asker emeklisi, ordu evlerinden, nizamiyeden filan alışık kontrole, kart alıp vermeye. Evin içinde bile boynunda kartla oturdu. Hani olur da sizin de bize yolunuz düşerse, 2 resim, noter tasdikli nüfus cüzdanı fotokopisi ve  Muz Cumhuriyeti’ne ziyaretinizin sebebini açıklayan kısa bir mektup bulundurmayı unutmayın diye yazdım. Daha önceki ziyaretlerinizden referansınız varsa, kabulünüz kolaylaşır!

Haa bu arada, babam da denetim kuruluna girdi. Geçen sabah, “emekliyim fosur fosur uyuyayım, hakettim” filan demeden saat 8,5’da kolunun altında dosyası, sinekkaydı tıraşını olmuş, neşe içinde bir site sakininin imzasını almaya seyirtiyordu! Zaten 2-3 güne aylık faaliyet raporu panolara asılır, evlere imza karşılığı dağıtılır. Rahaaaaat. Haz’rol. Tüfeeeek omza.

5 thoughts on “Banana Republic

  1. Yaşa be Esra,bu ürkütücü propaganda sayesinde bizim sitede daire fiyatları düşer ve ben bir daire DAHA alırım…

    • Nasıl da anladın art niyetimi! (Yalnız var mı abartı anlattıklarımda, daha şizofren adamı imza toplayıp siteden attırdıklarını, site girşini değiştirerek mimarlık şirketle mahkemelik yaptıklarını, travestilerin gece vakti kapıyı zorladıklarını filan da yazmamıştım halbukise… ) Baktık bu yazıya rağmen fiyatlar düşmüyor eski yönetimi salarız bir kaç kişinin üstüne, boşalan daireleri de işgal ederiz. Olur biter. Hıhaha haaaaa (kötü adam gülüşü)

  2. Sevgili yeğenim,sen bir de annen ve baban hakkında kapıda yapılan övgüleri duysan koltukların nasıl kabarırdı!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s