Quantitatif


Quantitatif

Güzel kadınları severim,
İşçi kadınları da severim,
Güzel işçi kadınları
Daha çok severim.

                                                                      O. Veli Kanık

Tüm çalışan güzel kadınlar! Dünya emekçi kadınlar günümüz kutlu olsun…

 Geçen gün okulca Şişli Bilim Merkezi’ne geziye gittik. 5 yaş üstü – 12 yaş altı çocuğunuz varsa mutlaka gidin, çok güzel bir merkez.

Sanırım üniversite öğrencisi pırıl pırıl genç ablalar ağbiler eşliğinde, 80’in üzerinde fizik, kimya, matematik, geometri, biyoloji, mekanik,  elektronik, uzay vb temalı deney ünitesini tek tek dolaşıp, bilgi alıp, görerek-aktif olarak deneyerek öğrenme fırsatı buluyorlar. Deprem tatbikatı ve yangın tatbikatı alanları da var. Dolu dolu ve keyifli 2 saat geçirebileceğiniz bir merkez, Şişli Belediyesi’ne teşekür etmek gerekli.

Neyse merkezin biyoloji ile ilgili bölümünde, doldurulmuş köpekbalığını ve 20 milyon yıllık ağacı gördükten sonra; cam içerisinde saklanmış hayvanları incelemeye ve bilgi almaya başladık.

Bizi gezdiren abla, önce bir hamamböceği çıkardı; “Biliyor musunuz? Hamamböcekleri kafası kesilse de 5 gün kadar yaşarlar” dedi. “Çünkü onların beyinleri ayaklarındadır.” Bizimkilerden “ıyyy” diye bir ses yükseldi.

Sonra bir ahtapot çıkardı. Dişi ahtapotların yumurtaları üzerinde yattıkları dönemde, hiç kıpırdamadıkları, acıkınca da kendi ayaklarını yediklerini anlattı. Bu sefer “ooooo” diye sesler yükseldi.

Hemen ardından çıkardığı yusufçukla ilgili de biraz 13+konulara girdi. Efendim dişi yusufçuk çiftleştikten sonra erkeği öldürürmüş. “Yani erkek yusufçuklar sadece 1 kez baba olabiliyorlar.” diye konuyu noktaladı. Baktı bizim çocuklar “aaaaaa” diye şaşırdılar, gururla “Biliyor musunuz çocuklar doğada kadınlar her zaman daha güçlü” diye ekledi.

5-6’lık kızlarımız ne anladılarsa ellerini havaya kaldırıp sevinçle sıçradılar. Grubun erkeklerinde bir üzüntü bir hırs…

Öğretmenlerimiz, dişi olmaları itibariyle, ablayı gülümseyerek onayladılar! “Tabi tabi” diye mırıldandılar.

Daha o yaşlarda genlerimize kodlanmış cinsiyet yarışına ben de gülümsemeden edemedim.

Eeee 5-6’lık minnoş kızlarımız sizin de 8 mart’ınız kutlu olsun!

Reklamlar

6 thoughts on “Quantitatif

  • Bana göre Orhan Veli’nin harika olmayan şiiri yok zaten…
   Sizin de kadınlar gününüz kutlu olduğu kadar sağlıklı da olsun! Bugün planladığınız herşeyi yapabilmeniz dileğiyle:)

   • Şu anda çıkıyorum ama pek sağlıklı olduğum söylenemez. Lakin evde yatınca da birşey değişmiyor bari temiz hava alayım,dışarısı çok güzel. Umarım pert olmuş vaziyette dönmem. Sevgiler:))

 1. Bize,biz kadınlara adanmış bir güzel gün daha.’Dünya Emekçi Kadınlar Günü’iken,bütün kadınların ‘Emekçi’olduğu düşünülerek genelleştirilmiş bir anlamlı gün.Bütün kadınlara kutlu olsun.İzin verirsen O.Veli’nin şiirini biraz değiştirerek ‘Bütün kadınları severim,kendi doğurduğum kadınları daha çok severim,onun doğurduğu kadınları daha daha çok severim.’diyeceğim.Özgün gücenmesin,soyadı Danacı olan kadınları da onlar kadar severim.

 2. Ne güzel bizim minişte acıcık daha büyüsün halası olarak ellerinden tutup götüreceğim. Bu arada da hepiciğimizin günüsü kutlu ve mutlu olsun mümkünse bu günlerin şenliklerle tatil olarak kutlanması sağlansın :O)

  Sincosh selamlar,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s