Zırrr zil çaldı…


2-5 yaş arası çocuğu ya da yeğeni/kuzeni olanlar Caillou‘yu tanırlar. Kanada orijinli, 4 yaşında kel bir oğlanın ve ailesinin günlük yaşantılarını anlatan bir çizgi film. Çocuklar Caillou’yu kendileriyle özdeşleştirdikleri için pek seviyorlar;

çünkü Caillou da  bir kardeşin çıkagelmesi, okula uyum, doktor korkusu, banyo yapmak istememe gibi kendi yaşadıklarına benzer sıkıntıları yaşıyor, bunların üstesinden gelmeye çalışıyor.

Bizim Ayça da Caillou’ya bayılıyor, yüzünde yayvan bir gülümseme, tam konsantrasyon dalıp gidiyor çizgi filme. Odasında posterleri, çıkartmaları filan var, o derece. Yeniyetmeler için Justin Bieber neyse, Ayça için de Caillou o!

Ela‘yı artık biraz bayıyor tabi. Ama yine de geçenlerde ikisi de oturmuşlar Caillou izliyorlar. Çizgi filmde de okullar açılmış, Caillou yakın arkadaşıyla oturmuş beslenme çantasından getirdiği sandviç ve meyveyi çıkarıyor ve az önce resim yaptığı masada yemeye başlıyor.

Ayça: Caillou niye yemekten önce ellerini yıkamadı? Niye yemekhane yerine sınıfında yiyor?

Ela: Orası devlet okulu da ondan.

Ayça: Hıııı

                                                                      ****

Ayça bu açıklamadan ne anladı da “hııı” dedi bilmiyorum. Ela bu açıklamayı nereden çıkardı onu da bilmiyorum. Tek bildiğim dün gece okul açılış sancısını biz Caillou’dan daha yoğun yaşadık! Çünkü Ela Sultan’ın yaz tatili boyunca verilen ödevleri eksik yüksek yapılmıştı ve yaptığı kısmı da başka yerde unutmuştuk. “Yumurta kapıya dayanınca” felsefesini benimsemiş bir anne babanın çocuğunun genetik olarak farklı olmasını beklemiyorum tamam, ama bari o inci tanelerini akıtma! Ben de son dakikaya bırakır ama ağlamadan zırlamadan şişirme şaheserler çıkarırdım ortaya.  Gerçi hakkını yemeyeyim, Ela da öyle yaptı; sabah evden çıkmadan 5 dakika önce, tatil boyunca tutması gereken günlüğüne “Ve böylece tatil bitti” cümlesini yazarak, bitmeyeceği varsa da  bitirdi.

Caillou, devlet okulunda filan ama, ödevlerini zamanında yapıyor ne haber?

2 thoughts on “Zırrr zil çaldı…

  1. Bizde de feci bir Caillou hayranlığı var. Kem kızdırmak için Defi’ye soruyor, “Sen Caillou’la mı evleneceksin?” Dünyanın en cazgırlarından biri olan Defi utangaçlaşıp cevap veriyor,”Hıhıı..” Bizim Bey lafa karışıyor, “Ben kel adama damat demem,” diyor. Defi lafı yapıştırıyor, “Senin de saçın yok ki!”
    Biz en çok şunu merak ediyoruz: Alex, yani Caillou’nun babsı ne iş yapıyor? Bilen varsa zahmet olmazsa söyleyiversin de aöğrenelim gelecekteki muhtemel dünürümüzle ilgili bu küçük ayrıntıyı.

    • Alex miymiş adamın adı? Ben kaçırmışım. Bir ofiste çalışıyor ama ne iş yapıyor bilmiyorum, bir bölümde Caillou’yu işe götürmüştü baba-oğul günü için. Annenin de babanın da çalışma saatleri pek esnek. zaten kendileri de esnek. Hiç sinirlenmiyorlar kardeşim. Sabah işe yetişecekken Caillou yerlere yumurta saçıyor, annenin tepkisi: “Dur bez getireyim, birlikte silelim.” Onlardan ders almak istiyorum vallahi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s